BASIN

Türk tasarımcı ve ODTÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Gürsu önderliğindeki Designnobis ekibi, hastanelerde yatan hastalar için geliştirdikleri medikal ürün tasarımlarıyla Almanya’da düzenlenen “German Design Award 2021” yarışmasında “mükemmel tasarım” dalında “altın ödül” kazandı.

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Hakan Gürsu, ODTÜ Teknokent’te 8 yıldır faaliyet gösteren endüstriyel tasarım ofisi Designnobi ile ödüllere doymuyor. Türkiye’nin tasarım alanında uluslararası tanıtımına da katkıda bulunan şirket, Türkiye’yi AB tasarım sıralamasında 2.’liğe taşıdı. Hakan Gürsu da geçtiğimiz yıl Uluslararası Tasarımcılar Örgütü (IAD) tarafından “Yılın Tasarımcısı” ödülünü aldı. 

ODTÜ öğretim üyesi Dr. Hakan Gürsu, “Tasarım Oscarları” olarak anılan “International Design Awards” yarışmasında 7 ödül birden kazandı. 

AquaTrap, Pet- Tree gibi “gerçek anlamda” çevreci olan tasarımlarınızla da ön plana çıkıyorsunuz. Son yıllarda, dünyada, tasarım malzemelerinin kullanımı konusunda da “çevreci” bir anlayış ön plana çıkıyor. Siz bu konuda ne düşünürsünüz?

 Ortadoğu Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve tasarımcı Doç. Dr. Hakan Gürsu, dünyada orman yangınlarının artması nedeniyle on yıl önce ekibiyle yangınlarla susuz mücadele edecek bir araç tasarladı.

 

 ODTÜ Öğretim Üyesi Hakan Gürsu ve Designnobis ekibi etkinlikten bu yıl 4 ödülle döndü. ODTÜTeknokent’te yer alan endüstriyel tasarım ve inovasyon merkezinde geliştirdiği ürünlerle dünyanın çeşitli yarışmalarında onurlandırıldı.

 

Galeri Sanatyapım, her yıl bir şekilde bu kutlamaya katılıyor. Bu yıl da Dr. Hakan Gürsu sergisiyle bu kutlu güne katkı yaptı. Bu özel gün için bir ‘4. dünya sanat günü’ adı altında bir Sanatyapım gazetesi özel sayısı hazırlamış. Çok da güzel olmuş.

Snow Sailing Yacht by Hakan Gürsu is Winner in Yacht and MarineVessels Design Category, 2012 – 2013.

Floger Lounge Chair by Hakan Gürsu is Winner in Furniture Design Category, 2010 – 2011.

Alpina D-Dsnb Private Airplane by Hakan Gursu is Winner in Aerospace and Aircraft Design Category, 2017 – 2018.

Steam Tea Maker by Hakan Gürsu is Winner in Home Appliances Design Category, 2013 – 2014.

Solar Taxi Vehicle by Hakan Gürsu is Winner in Vehicle, Mobility and Transportation Design Category, 2013 – 2014.

Phone Box Public Phone by Hakan Gürsu is Winner in Street Furniture Design Category, 2013 – 2014.

Fume Marker Pen Stand and Package by Hakan Gürsu is Winner in Art Materials, Stationery Supplies and Gift Items Design Category, 2016 – 2017.

Loft Table by Hakan Gürsu is Winner in Furniture Design Category, 2013 – 2014.

Elovan Camping Trailer by Hakan Gürsu is Winner in Vehicle, Mobility and Transportation Design Category, 2014 – 2015.