CABLETTE

2019

International Design Award (IDA)

  • Gold – Other Product Designs

Cablette provides holding electric cables organized in a pre-defined area. This product eliminates the disturbance view of tangled and unorganized cables, colorfully, aesthetically and practically. This product has a distinctive design solution that distinguishes it from the other cable organizer solutions in the market. Thanks to its hanger, it is possible to hang it everywhere. Pins and the edge of the holes are designed and located to hold the cable stationary and identifies how the cable should be placed. It designed to get rid of the tangled and eye-disturbing view of cables practically in a unique and optimum placement preference. Inspired by old compact cassettes, which can hold large amounts of tape in a smaller area. A scale with different colors was determined for the product to color the working areas.

 

International Design Award (IDA)

TR
Altın – Diğer Ürün Tasarımları

Cablette önceden tanımlanmış bir alanda düzenlenmiş elektrik kablolarının tutulmasını sağlar. Karışık ve düzensiz kabloların rahatsız edici görüntüsünü renkli, estetik ve pratik olarak ortadan kaldırır. Bu ürün, onu piyasadaki diğer kablo düzenleyici çözümlerinden ayıran kendine özgü bir tasarım çözümüne sahiptir. Askısı sayesinde her yere asmak mümkündür. Pimler ve deliklerin kenarları kabloyu sabit tutacak şekilde tasarlanmış ve yerleştirilmiştir ve kablonun nasıl yerleştirilmesi gerektiğini tanımlar.
Benzersiz ve optimum yerleşim tercihi ile kabloların karışık ve göz yoran görünümünden pratik olarak kurtulmak için tasarlanmıştır. Daha küçük bir alanda büyük miktarda bant tutabilen eski kompakt kasetlerden esinlenilmiştir.