Mol-C

2021

Mol-C 2007 A’ Tasarım Ödülü 2010 Nanografi A.Ş., 2021 yılında Türk mühendisler tarafından ODTÜ Teknopark’ta kurulmuş bir nano mikropartikül üreticisi ve tedarikçisidir. NG chemicals, Nanografi Inc.’in özel amaçlı kaplamadan sorumlu departmanıdır. NG malzemeleri, korozyona karşı kaplama uygulamaları için Sürtünme Önleyici Kaplama geliştirdi. Bu projede, Sürtünme Önleyici Kaplamalarının adlandırılması ve görsel unsurları geliştirildi.

Logo Anlamı

Logoyu tasarlarken ürünün ana malzemesi olan Mo32’nin (Molibden Disülfid) molekül yapısından ve doğal renginden ilham aldık. MoS2 altıgen bir yapıya sahiptir ve doğal rengi gridir. Bu unsurları logomark ve logotype’da birleştirdik.

 

  • Nanografi Inc. is a nano microparticles producer  and supplier which was established at METU Technopark in 2021 by Turkish engineers. NG chemincals is the department of Nanografi Inc. who is in charge of special purpose coating. NG materials developed Anti Friction Coating for applications of coating against the corrosion. In this project developed naming and visual elements of their Anti-Friction Coating

Logo Sense

We were inspired by the moleculer structure and natural color of Mo32 (Molybdenum Disulfide), the product’s base material while designing the logo. MoS2 has a hexagonal structure, and its natural color is gray. We combined these elements in the logomark and logotype.